Giro d'Italia 2019: Richard Carapaz võitis ajaloolise Maglia Rosa pärast 21. etappi Veronas

Sisukord:

Meeldejääv esimene suurtuur Ecuadoris, kuna Chad Haga vapustas lemmikuid ja võitis viimase Verona ajakatse

Movistari Richard Carapaz kindlustas ajaloolise Giro d'Italia võidu, kuna temast sai esimene ecuadorlane, kes võitis Grand Touri.

Carapaz ületas Veronas toimunud 21. etapi individuaalse ajasõidu finišijoone turvaliselt, et võita kodu lemmik Vincenzo Nibali esimese roosa särgiga.

Nibali saavutas teise ja 11. Grand Touri poodiumikoha, samas kui Primoz Roglic suutis Mikel Landast kaheksa sekundiga hüpata, et tõusta üldarvestuses kolmandale kohale.

Etapi autasud pälvis emotsionaalne Chad Haga Team Sunwebist, kelle põhjalik ettevalmistus 17 km pikkuseks rajaks tasus end ära. Liikudes keerulisel rajal ajaga 22 minutit 7 sekundit, edestas ameeriklane võistluseelset lemmikut Victor Campenaertsit nelja sekundiga.

Shakespeare'i linnas otsustati ka võistluse ülejäänud särgid.

Maglia Ciclamino parima sprinteri tiitli sai kahekordne etapivõitja Pascal Ackermann (Bora-Hansgrohe), kes võitis Arnaud Demare'i (Groupama-FDJ) 226 punktiga 213-le.

Parima noorratturi Maglia Blanco napsas Miguel Angel Lopez, edestades Pavel Sivakovi (Team Ineos) ja Hugh Carthyt (Education First). Mäe Maglia Azzurras domineeris Gulio Ciccone (Trek-Segafredo), kellel oli oma lähimast rivaalist Fausto Masnadast topeltpunktid.

Carapaz ja Landa tagasid, et Movistar võttis vaheajal meeskonna arvestuse 900 km-ks, mis tähendas, et Damiano Cima saavutas vaheaja ja Nippo-Vini esindaja Sho Hatsuyama Maglia Nera üldarvestuses viimaseks.

Ausal Veronas

Nii see oligi, 2019. aasta Giro d'Italia viimane etapp, 17 km pikkune ajasõit ümber kauni Veneto linna, mida Shakespeare nii väga imetles ja mida ta kasutas filmides "Kaks härrasmeest Veronast" ning "Romeo ja Julia".

Käeslaks, pauk keskel, peaks viimase päeva võitja segama ajasõiduvõime ja jõulisuse, olles talunud kolm rasket võidusõidunädalat.

Katastroofi välja arvatud, ei oldud Maglia Rosa osas sõlmitud. See kuulus Movistari mängijale Richard Carapaz, kes hoidis teisel kohal Vincenzo Nibali (Bahrein-Merida) ees 1 minuti 54 vahega.

See oli ajalooline hetk, sest Carapzist sai esimene ecuadorlane, kes kunagi Grand Touri võitis.

Väikesel jalgpallihullul rahval, kus elab 17 miljonit inimest, oli uus kangelane, keda rõõmustada ja tähistada. Riigi president Lenin Moreno oli maksnud selle eest, et viimane etapp oleks eetris tasuta televisioonis.

Peale etapivõitja otsustab ajasõit ka viimase poodiumikoha. Mikel Landa oli kolmandal kohal, kuid Primoz Roglici ees vaid 23 sekundiga, mis on sloveenlase jaoks ületatav.

Lava lemmik oli hiljutine tunnirekordi purustaja Victor Campenaerts Lotto Soudalist. Ta tegi seda, mida oodati, saavutades kiireima aja 22.11.

Siiski ei olnud see piisav alt hea, sest noor ameeriklane Chad Haga (Team Sunweb) läks nelja sekundi võrra kiiremini ajaga 22.07, mida ohustaks tõenäoliselt ainult Roglic.

Roglic oli kiire, kuid mitte piisav alt kiire, jäädes Haga võiduajale 26 sekundit alla, kuid piisav alt, et mööduda Landast ja kindlustada sloveenlasele esimene Grand Touri poodiumikoht.